Indonézia - Bali 1. rész (általános)

f112_img_2608.jpeg

Indonézia  - Bali

2019. január 17-én tehát felkerekedtem és a Ferihegyi reptér fele vettem az irányt. Sose felejtem el, ilyen volt a naplemente a repülőtér fele vezető úton:

f2_img_1692.jpeg

És az utolsó képem Magyarországról,a reptérről. Akkor még sminkben, hosszú ideig utoljára.

f3_img_1696.jpeg

 

Érkezés: Budapest-Frankfurt-Szingapúr-Denpasar (2 átszállással: Frankfurt, Szingapúr) 127.781Ft, menetidő: 18 óra 40 perc

  • Budapest-Frankfurt-Szingapúr –meleg kaja és snack a gépen, finom alkohol
  • Szingapúr- Denpasar(Bali) Asian Airlines – meleg kaja
  • Budapest, Ferihegy (január 17.) 19:10 – Frankfurt International 20:55  Lufthansa
  • Frankfurt International 21:55 – Szingapúr, Changi  17:15
  • Szingapúr, Changi 18:05 – Bali, Denpasar, Ngurah Rai Airport 20:50

Nagyon féltem a rövid 1 órás illetve 40 perces átszállásoktól, de szerencsére nem késtek a gépek és nagyon flottul ki volt írva minden, ha meg elbizonytalanodtam, gyorsan kérdeztem. Csak hogy mennyire meg lehet oldani: a 40 peces szingapúri átszállásomnál annyira féltem, hogy nem érek oda, hogy annyira siettem, hogy még én vártam 20 percet a beszállásra, tehát kb. 20 perc alatt legyorsgyalogoltam. Mondjuk könnyebbség volt, hogy a csomagomat nem kellett soha kicsekkolni és újra be, hanem végig vitték az úton és csak a legvégén vettem fel.

A repülőn szinte elkényeztettek minket, elég sok kaját kaptunk, hideget, meleget, nassolni valót. Az utolsó gépen a kezünkbe nyomtak egy 2 oldalas papírt, amit az Indonéziába való belépés miatt kellett kitölteni. Hát megszenvedtem a szakszavakkal, de végül biztos jól töltöttem ki, mert beengedtek az országba.

A repülőúton teljesen rendben volt minden. Nagyon izgultam, mert most repültem először egyedül ilyen hosszú útra és velem elég sokszor történik valami a repülőtéren: nehezebb a csomagom, mint a megengedett, kilóg a kereke a bőröndcsekkoló állványkából, besípol a melltartóm stb. Most semmi nem volt. Már a repülőúton éreztem, hogy valami elkezdődött, valami pozitív, valami jó. Csak akkor még nem akartam elhinni.

 

Bejutás a denpasari reptérről Canggu-ba:

Bali nemzetközi reptere Denpasarban van (főváros). Én Cangguban laktam, az kb. 11km-re van, de a nagy forgalom és a kicsi utak miatt 1-1,5 órás az út. Grab vagy Gojek motoros illetve autós taxival érdemes menni, ezek nagyon jó áron vannak. Ha kevesebb a csomag, akkor érdemes a motorost, bár ők aztán tényleg minden méretet képesek felkötni a motorra. Letöltjük az applikációt (Gojek, Grab) és már lehet is hívni a motoros vagy autós taxit az applikáció segítségével. Az autós kb. 100.000-200.000 rúpiáért vitt el, a motoros 50.000-100.000 rúpia között. Én Balin a Gojek-et használtam. Kell hozzá wifi a híváshoz, hogy meg tudja határozni a tartozkodási helyed, illetve belövi a távot, ahova mennél, kiszámolja az árát és ha van a közelben taxis, leüti a foglalást és már ki is írja, hogy ki jön érted (neve), milyen motorral (márkája), mi a rendszáma (ez nem mindig stimmelt) és kb. mikorra ér ide. Továbbá látod a térképes grafikán, hogy kb. hol tart. Wifis kávézó, étterem közelében szoktam meghívni és megvárni. Cangguban vannak utcák, ahova nem engedik be őket a helyi taxis hiénák. Ezt tábla jelzi az út elején. Érdemes figyelni ezekre.

Vízum: KELL, de nem kell előre megigényelni, a helyszíni reptéren kiváltható. 30 napos turista vízumot a landolás után kifele menet lehet váltani a denpasari repülőtéren (balra kis újságosbódéhoz hasonló pult) a Visa on Arrival feliratnál. A 30 napos turista vízumot meg lehet helyben fizetendő 35 dollárért hosszabbítani, és a 30 naposat még ezután 2x lehet hosszabítani. Én azt a megoldást választottam, hogy 30 naponként kiutaztam Indonéziából (legalább 1 éjszakára el kell hagyni az országot, de figyelni kell, mert a szomszédos szigetek még Indonéziához tartoznak, tehát ha csak odáig utazol, az nem érvényes), mert úgyis az volt a célom, hogy utazgassak a környéken. És ha előre veszed a repjegyeket kb. 1 hónappal előbb, kb. annyiba kerül egy repjegy, mint a 35 dolláros hosszabbítás, szóval aki utazni szeretne, annak jobban megéri kiutazgatni.

 

Időeltolódás: Magyarországhoz képest: + 6 óra (mindig a jövőben! :-))

Időjárás:

Én január közepétől voltam március elejéig. Gyakori volt a napközbeni eső, éjjel is sokat esett, de reggelre újra nagyon meleg volt. Érdemes napközben is vinni egy esőkabátot, főleg, ha motorozunk, mert sose lehet tudni mikor kezd el szakadni. Van, hogy csak 10 percet esik, van hogy egy órát, de sokszor nagy mennyiségben, szóval marha jól el lehet ázni. Volt olyan nap, hogy egész délután egy kávézóban ültem, mert szakadt az eső, nem volt se esernyőm, se esőkabátom és laptoppal voltam. Késő délután mentettek ki kocsival a barátaim. Átlagosan 28-33 fok volt minden nap. Mikor esik az eső, akkor is nagyon meleg van. A pára is nagy, pár hét alatt szoktam csak meg, főleg a tengerparton. A hajam állandóan pihés volt és két hétig a parton a levegőt is másképp vettem. Aztán hozzászoktam.

Az UW sugárzás itt erősebb, mint Európában. Mindig kenjük be magunkat! 11:00-15:00 között nem ajánlatos kint lenni a napon, de ezt nehéz betartani, mert ugye ha eljön ide az ember, nem a szobában tervez ülni. Én első nap csak 30 percet mentem le sétálni a partra és paprikapirosra égtem. Egy hétig fájt, majd hólyagos lett és egy hétig hámlott. Kicsit undi voltam. Aztán egyszer borús, esős időben is leégtem. Mert bár nem éreztem a napot, a felhők között akkor is kiszűrődik. Naptej! Lehetőleg 50-es faktorú.A kirándulások alatt is kenjük be magunkat, mert bár van rajtunk ruha, a kezünk, arcunk hamar le fog égni.

Emberek: kedves, segítőkész emberek, MINDIG mosolyognak, tényleg mindig. Jól beszélnek a szigeten angolul, nagyrészüket már a turisták tartják el. Úgy láttam, nagyon dolgosak. Sokan a rizsföldön dolgoznak, nagyon sok nő. De sokan az építkezéseken vagy szemétszállító autón, a műveltebbek kávézóban, étteremben, boltban dolgoznak. És sokan abból élnek, hogy a saját kis lakrészéhez a sajátjához képest jóval fényűzőbb lakokat építenek és kiadják a turistáknak szállásként.

Nagyon sok rizst esznek. Napi 5x étkeznek kb. és egy átlagos család kb. 2 kg rizst eszik meg egy átlagos nap. Emiatt a boltokban sokkal nagyobb (5-10kg) kiszerelésekben és nagy választékban árulják a rizst. Van is egy helyi mondás: „Ha ma még nem ettél rizst, akkor ma még nem is ettél.” Szegények a helyiek, de nem éheznek. Mindenkinek van rizsföldje vagy van valakije, akinek van rizsföldje. Így mindig kerül étel az asztalra. Attól függően, milyen anyagi körülmények között élnek, variálják a rizst hússal, tenger gyümölcseivel, zöldséggel vagy gyümölccsel.

Nagyon sokszor az isteneik is kapnak főt kaját az áldozatnál, legtöbbször rizst, de kapnak cigit, cukorkát is.

Árak:

A tej és a tejtermékek, sajt nagyon drágák, túró egyáltalán nincs. Gyümölcsből viszont rengeteg fajta van, mindig friss és olcsó. Egy bevásárlásom egy viszonylag drágább supermarketben (pl. mint otthon a Spar):

208.200Rp-t fizettem ezekért. Volt benne: krumpli, paradicsom, vöröshagyma, banán, tojás, Schweppes szódavíz, Schweppes üdítő, sajt,műzliszelet, tej és testápoló :-)

Ha beültem valahova reggelizni, az kb. 1000-1500Ft-ba került.

Pénz: indonéz rúpia (Rpk)

  • 1 rúpia = 0,02027 Ft
  • 1000 rúpia = kb. 20,27 Ft
  • 1Ft= kb. 50 rúpia
  • 2000Ft = kb. 100.000 rúpia

Nagyon fura volt először megszokni, hogy százezres címletük is van és sokszor milliós tételekben kell számolni. Az árak mögötti K jelzés, mindig az ezret jelenti. Tehát, ha valami 30K, akkor 30.000 rúpiába, azaz kb.608Ft-ba kerül.

ATM, pénzváltás:

Pénzt váltani kizárólag a nagyobb pénzváltóknál érdemes, ahol papírt is adnak róla. A kisebb helyeken bár jobban váltják a valutát, de sokszor hallottam, hogy átverik a turistákat, elteszik a pénzt és azt mondják, nem olyan címletet adtál vagy rosszul számolnak. Többfajta valutát is váltanak (ausztrál, amerikai dollár, euró), de nekünk magyaroknak amerikai dollárt érdemes leginkább vagy esetleg eurót. Ne váltsunk pénz tehát kicsi bunkerekben, mert sok az átverés. Hallottam sztorikat, hogy elteszik a pénzed a pult alá és azt mondják kevesebb pénzt adtál! Nagyobb helyeken váltsunk. A rendes helyeken előre kiszámolják a váltást és papírt is írnak róla!

ATM-ből is lehet jól váltva kivenni pénzt, de a legtöbb automata csak 2.500.000 rúpiát (50.700Ft) enged maximum egyszerre. Egy fajta ATM van, ahol lehet 3 milliót is (60.800Ft), ennek elfelejtettem a nevét.

Érdemes bejelenteni a bankunknál, ha külföldre megyünk, mert nekem többszöri vásárlás után, az első ATM-es pénzfelvételemnél letiltott a kártyám biztonsági okokból. Telefonon kellett felhívnom a bankot, hogy legyenek kedvesek aktiválni, mert én vagyok. Bediktáltam gyorsan a többi orszégnevet is, ahova terveztem utazni még.

Étel:leginkább tészta vagy rizs és ezek bolondítva mindenféle hússal, zöldséggel, gyümölccsel. Sok a vega és vegán hely a szigeten. És rengeteg az olcsó és egzotikus, isteni finom gyümölcs: durián, sárkánygyümölcs, többféle mangó, ananász stb. Nagyon sok kókuszlevet isznak a szigeten, ami olcsó és nagyon tápláló. Egy kókuszdióban kb. 7dl kókuszvíz van, ami nagyon egészséges és nagyon jót tesz a vérnek.

Az elején nagyon sok reggelizőhelyet kipróbáltam (Sprout, Bali Buda, Give Cafe, Hungry Birds, Sista, SeaWeedResto, Duatiga, La Casita,Koloni, Sendak Warnung) többször ott ért az ebéd is. Egy kis összeállítás, miket ettem, ittam Balin és néhány étlap befotózva az árakkal. Pár helyről kiírtam az árakat, amiket magam is megkóstoltam:

Sprout: avokádós, tükörtojásos, szalonnás szendvics, cappuccino, maracujás snoothee, avokádós saláta (215 Rpk)

 

Bali Buda: Müzli (Tutti Frutti Bowl - müzli, granola, banana, eper, kókuszdarabok, hideg joghurt) 45 Rp

Give Café: Lala Lalapan - traditional indonasion dish with rice, samba and green + cheekan 55K + kókuszdió 25K  

Hungry Birds: egg benedict 41K + cafe latte 25K 

f30_img_1989.jpeg

Sista: wake-up call smoothie 48K  

f31_img_1994.jpeg

Sendak Warnung: nutellás smoothee 29 K + quinoa pumpkin salad 40 K

La Casita: epres palacsinta 2 fajta szósszal és fagyival 35K + gyerek menüeben grillcsirke, sütkrumplival, kevés grillzöldség 35K  

f69_img_2335_1.jpeg

 

Érdekes ételek, italok egy Bali supermarketben:

 

 

Szállás: én leghosszabb ideig egy kis egyszerű, de olcsó és tiszta szálláson laktam (Made Surf House 1, cím: Jl Karang Suwung Gang Jalak VIB, 80361 Canggu, Indonézia, ), kb. 3300Ft/éj.

Légkondi és melegvíz van a szobában. Nem mindenhol van a szigeten, de ez a kettő fontos, hogy legyen, mert őrült meleg van és légkondi nélkül nem lehet kibírni. De a melegvíz sem árt.  A szállásom közös, kültéri konyhája nem igazán volt jól felszerelve, ezért a főzés csak nagyon kezdetlegesen ment. Szenvedtem miatta sokat. A sok kicsi hangya miatt, gyakorlatilag minden kajaszerűt hűtőben kell tárolni, mert különben belepik.

(A szállásnak 50 m-re van egy Made Surf House 2. nevezetű verziója. Az is a tulajé. Kicsit olcsóbb, de fapadosabb, nincs melegvíz és klíma.)

Szerintem jó helyen laktam. Volt közel bolt, reggelizőhely és a part sem volt messze.

 
Nagyon sok szép pöpec, akár saját úszómedencés villát lehet jó áron bérelni. Ha 4-6-8-an vagytok megéri, nekem egyedül pénzkidobás lett volna.

Gyakoriak a szabadtéri fürdőszobák. Nagyon egzotikus, de a sok állat miatt én annnyira nem kedveltem.

Állatok: mindenhol állat. Nem lehet úgy megmozdulni a lakásban, hogy ne lenne egy vöröshangya, egy gyík, vagy egy nagy bogár. Ijesztő, de együtt lehet élni velük. Én nagyon félek gyakorlatilag mindentől, ami mozog, de hozzá kell szokni. 3 hétig együtt éltem a szobában egy gyíkkal. Ezt onnan tudom, mert néha a szobába belépve láttam a farkát menekülés közben, jah és éjszaka hangot ad. De megegyeztünk, hogy ő sem mászik énrám éjjel és én sem rá, így kibírtuk az együttlétet. Kígyó is van a szigeten a sok zöld miatt, barátnőmék zöld kertjében 3x is volt, az egyiket én is láttam. A kertész bácsika szerint kobra volt, mert felágaskodott. Ott aludt a pálmalevélben. Vigyázni kell nagyon, veszélyes. Utcán patkányt is láttam többször, barátnőmék nagy házában többször volt egér is.

Mint írtam, sehova nem lehet lerakni a kaját, vagy elzáratlanul hagyni, mert belepik a kishangyák. Nem olyanok, mint otthon, kisebbek és kicsit átlátszóbbak, barnák. Sok házban ezért nincs is kuka a lakásban. Mindent hűtőben kell tárolni. Nekem még az otthonról ajándékba kapott Bolognai és Carbonara zacskós alapjaimba is belementek és kis lyukakban kirágták a csomagolást. Még ezt is hűtőbe kellett utána tennem.

 

Közlekedés: Baloldali!Tömegközlekedés gyakorlatilag nincs, autóval, de leginkább motorral, főleg robogóval (2 ütemű Honda vagy Yamaha a leggyakoribb, de sok Vespa is van) lehet közlekedni. Én az első 3 napban gyalog ismerkedtem a környékkel, de életveszélyes az út szélén járda híján közlekedni és nagyok a távok is. (ekkor még nem tudtam, mi vár majd rám pl. Vietnámban)

És a benzinkút az csodás:

f43_img_2149.jpeg

A benzint sok helyen Absulut vodkás vagy mamám paradicsomos üvegében, 2dl-enként árulják. Van a sárga és a kék színű. Állítólag a kék színű a tisztább. 30.000rúpia egy üveg. Én elég sokat elmotoroztam egy ilyen üvegcsével.

Motor: Motorral nagyon hamar bele lehet zöttyenni a közlekedési morálba, ami több szempontból is más, mint az otthoni. BAL(i) oldali közlekedés van (erre gyalogosként is nagyon kell figyelni, nem mindegy, honnan jön az autó, motor). Ezt 1-2 nap alatt megszokja az ember. Én 2 napig mantráztam magamnak a motorral, hogy bal oldalon menj, bal oldalon menj. Rengeteg a motor. Autót csak ritkán használnak, mert kicsik az utcák, sokszor 2 autó nehezen fér el, és a dugóban csak állsz vele, a motorral meg gyorsan lehet haladni. Előzni balról és jobbról is lehet. A záróvonal, az út közepén vagy a forgalmat irányító rendőr, esetleg a piros jelzőlámpa mit sem számít. Sokat dudálnak, de ez nem az otthoni „menj már a fenébe, mit csinálsz?!”-ot jelenti, hanem azt, hogy „Vigyázz, jövök!”. Egy szabály van: csak arra figyelek, ami előttem történik. Ami mögöttem van, azt oldja meg a mögöttem haladó. És tényleg így van. Fordulásnál kiteszed az indexet és besorolsz a felezővonalhoz, de gyakorlatilag nem kell tekeregnek hátrafelé, mert megállnak, előzékenyek. Figyelni kell azért, de ebben az őrületbe is nagyon jól közlekednek. Kintlétem alatt egyetlen mentőt vagy balesetet sem láttunk!

A motoron gyakorlatilag annyian ülnek, ahányan elférnek. Nagyon sokszor családok, apa, anya, 2 gyerek a motoron, de láttam pár hónapos karonülő babákat és pár éves kisgyereket is a motoron. Hiába, mással nem lehet közlekedni.

 

Vallás:a balinézek nagyon vallásosak. Mindenhol szentélyek, nagy magántemplomok, amikbe például csak a tulaj engedélyével léphetünk be mi turisták. Kb. 1400 istent imádnak, nem véletlen nevezik az Istenek szigetnek is. Az utcán minden sarkon van kis áldozat egy kis kajával, édességgel, banánlevélbe tekerve, virágokkal, füstölővel. Sarkon, étterem vagy ház előtt és a házban is. Ezzel hoznak szerencsét.

Ottlétem alatt ünnepelték a Nyepit (március 7-8.), ami a balinéz újév. Hatalmas ünnep, minden zárva. 1 napig nem lehet elektromos áramot, lámpát használni és hangoskodni sem, mert a hiedelem szerint különben a rossz szellemek a szigeten maradnak egy évig. De ha csend és a sötét van, akkor a rossz szellemek továbbállnak. Én nagyon betartottam, 2 napig sötétben ültem, nem hangoskodtam. Rajtam nem múlott. Állítólag nagyon komolyan veszik és a turistákat is fokozottan megkérik az ünnep szabályainak betartására. Az ünnepnek van előünnepe is, amikor levonulnak az óceánhoz vagy ijesztő nagy figurákat égetnek. Sajnos aznap esős, rossz idő volt, így nem tudtam az ünnepséget megnézni.

Taxi:van autós taxi is, de nem éri meg a nagy forgalom miatt. Van Grab és GoJek, ami gyakorlatilag 2 motoros taxi szolgáltatás. Nagyon egyszerű, 1-1 applikáció és regisztráció után megadod a tartózkodási helyedet és azt, hogy hova mennél. A program kiírja mennyiért vinne el a motoros taxis és ha ráér, leüti a rendelésed és már megy is érted. Az aplikáció kiírja a taxis nevét, rendszámát és látod a térképen a kis motor, amivel követni tudod hol tart az útvonalon. Állandó net szükséges hozzá. Nekem nem volt, így kicsit nehezebben használtam, de megoldottam. Vannak kerületek, ahova ez a 2 szolgáltató taxijai nem mehetnek be, ki vannak tiltva a helyi taxisok miatt. Kemény farkastörvények vannak. De olyankor ki kell sétálni a kerület határára. Nem nagy távok, de van 1-2 bevállalósabb, aki bemerészkedik, de ebből általában balhé lesz, nem érdemes kísérletezni.

Nagyon jó kajarendelő szolgáltatásuk is van. Az applikáció segítségével kiválasztod melyik étteremből mit rendelnél és már hozza is a motoros taxi. Ez se drága.

Tengerpart: Egész Balira jellemző, hogy nagyon szemetes a tengerpart. Canggu is az, de más tengerparti városokban rosszabb, ezt a parton mondták a turisták. Szedik amúgy a szemetet naponta, vannak kis egyenpólóban szemetet szedő brigádok. Engem először megdöbbentett a rengeteg műanyag látványa a parton. Kimossa a víz. Balin nagyon érződik a környezetszennyezés. Ők tényleg a saját mindennapjaikban, a partjaikon tapasztalják a hatását. Környezettudatosak kezdtek lenne: sok helyen lebomló anyagokból készült dolgokkal szolgálnak fel, sok a papír vagy fém szívószál és a szigeten székel az AVANI gyár, akik csupa környezetbarát dolgokat gyártanak (papírdoboz, kávéspohár, szívószál, esőkabát, bevásárlószatyor. És ne felejtsük el a fiatal helyi testvérpárt, akik megalapították a Bye Bye Plastic nevezetű szervezetet és amely kiharcolta, hogy Balin tiltsák be a műanyagzacskók használatát. Azóta az egész világban terjesztik a környezettudatosságot, csoportosan szedik a szemetet, közben rangos díjakat nyernek és a TED-en adnak elő, huszon pár évesen.

 Íme a tengerpart szebbik és kevésbé szebb oldala képekben:

A bejegyzés trackback címe:

https://hat-izsakkal.blog.hu/api/trackback/id/tr3114781068

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Hát(I)zsákkal világgá mentem

Friss topikok

  • ComLo: Huhh ... Sydney-ben élek egy ideje, előtte majd 8 évig DK Ázsiában éltem. Teljesen véletlenül talá... (2019.12.09. 23:30) Ausztrália - Sydney
  • japapapapa: @motoroskonyhaja: De ez a felpattanaó lemez is csak a turisták miatt van. A japánok mániásan becsü... (2019.05.12. 12:33) Japán érdekességek
  • rizsak: @slowMotion: Akkor lehet csak az ünnep miatt. Szerencséd volt! Biztos élvezetesebb volt, embertöme... (2019.05.04. 15:34) Japán - Kiotó
süti beállítások módosítása